روز جهانی ایدز

7 آذر 1397, 10:10 ق ظ

شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2018

« من هم آزمایش می دهم »

دهم آذرماه 1397 

1 December 2018

بیماری ایدز بیماری است که مساله مهم در مورد آن، آمار بیماری مبتلایان نیست، بلکه آنچه در مورد ایدز مهم است این است که حدود 60 درصد افراد مبتلا به این ویروس از وجود عفونت HIV در بدنشان اطلاع ندارند. این وضعیت نه تنها موجب پیشرفت ویروس در بدن و بروز بیماری می شود، بلکه احتمال انتقال این ویروس به اطرافیان از افرادی که با آنان روابط نزدیک جنسی دارند و بخصوص همسرانشان وجود دارد.

HIV یک عفونت ویروسی مزمن است که اگر زود تشخیص داده شود با شروع درمان و رعایت اصول بهداشتی به تدریج میزان عفونت زایی آن کم می شود. افراد مبتلا به این ویروس می توانند بدون ترس از انگ اجتماعی با شروع درمان، به زندگی سالم بپردازند.

هرساله 1 دسامبر مصادف با دهم آذرماه، از سوی سازمان جهانی بهداشت WHO روز جهانی ایدز در نظر گرفته شده است. شعار امسال سازمان بهداشت جهانی بمناسبت این روز " من هم آزمایش می دهم " می باشد. تمرکز روز جهانی ایدز در سال 2018 ، بر روی آزمایش دادن و شناسایی این بیماری است.

در همین راستا بروشور هایی جهت مطالعه در ادامه در تختیارتان قرار داده می شود.  هدف کلی این است که دانشجویان با این بیماری و روش های انتقال و پیشگیری آشنا شوند و برای دریافت کمك، بیشتر اقدام کنند. همچنین عموم مردم اطلاعات بیشتر و بهتری در مورد ایدز، علل و پیامدهای احتمالی آن، و آنچه کمك کننده است و یا می تواند برای پیشگیری و درمان در دسترس باشد، آگاه شوند.

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری پایگاه اطلاع رسانی دولت پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور