17 اسفند 1401

اولین کاوش باستان شناسی دانشگاه گناباد در تپه اروک با کشف سفالی فاخر همراه بود.

نوشته‌شده توسط 
(1 رای)
  کد: 1369    تعداد بازدید: 188   
این مطلب کلمه دارد.
زمان خواندن حدود دقیقه است.

اولین کاوش باستان شناسی دانشگاه گناباد در تپه اروک با کشف سفالی فاخر همراه بود.

تیم باستان شناسی دانشگاه گناباد پس از چند روز کاوش باستان شناسی با مجوز وزارت میراث فرهنگی، در منطقه تپه ادوک گناباد و گمانه زنی با روش های علمی به داده های مفیدی دست یافت.

در آیین رونمایی و تحویل این اثر به اداره میراث فرهنگی گناباد که در دفتر ریاست دانشگاه گناباد برگزار شد، دکتر علییی و دکتر واثق عباسی، استادان گروه باستان شناسی مجتمع که سرپرستی این کاوش را بر عهده داشتند، از تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و ۱۲ گمانه زنی خبر دادند. در این گمانه زنی های دو هفته ای، ظرفی سفالی به قطر ۷/۵ و ارتفاع ۱۴ سانتیمتر کشف شد که وید بخش آینده ای روشن در باستان شناسی منطقه است. 

 در این آیین محمودی قوژدی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد، در جمع خبرنگاران با سپاس از همکاری سرپرست، مدیران و گروه باستان شناسی مجتمع، عنوان داشت که برای اولین بار در شهرستان گناباد، کاوش علمی با همکاری دانشگاه انجام پذیرفته است. وی با ابراز امیدواری که این همکاری در آینده نیز ادامه داشته باشد، ادامه داد: این سفال لعاب و نقش و نگاری خاص دارد که تخمین دقیق تر قدمت آن پس از آزمایش ها گفته خواهد شد.

دکتر زمانی، سرپرست دانشگاه بیان داشت: این دانشگاه همواره در تلاش برای رونق شهرستان گناباد است و مدیران، استادان و یاوران علمی سعی در اعتلای فرهنگ کهن شهرستان دارند.

 وی گفت: از فعالیت های پژوهشی و علمی مناسب با داشته‌های منطقه که در چارچوب تفاهم نامه و به نفع شهرستان و دانشگاه با همکاری دیگر سازمان‌ها باشد، استقبال و همراهی می‌شود.

دکتر زمانی سرپرست مجتمع آموزش عالی گناباد خطاب به اساتید باستان شناسی بیان کرد که با کمک اداره میراث فرهنگی شهرستان سند کاوش شهرستان ذیل سند توسعه شهرستان تهیه گردد.


منتشر شده در اخبار حوزه ریاست