با اختصاص اعتبار از محل اعتبارات سفررئیس جمهور صورت خواهد گرفت؛ طرح پایش آب عمیق ترین قنات جهان با مشارکت مجتمع آموزش عالی گناباد

15 مرداد 1399, 1:58 ب ظ

کاریز قصبه شهر گناباد که یکی از شاهکارهای آبی جهان است، در اجلاس استانبول ترکیه در تاریخ ۲۴تیرماه ۱۳۹۵ در فهرست آثار ثبت شده در یونسکو قرار گرفت . از قنات قصبه گناباد با دو هزارو 500 سال قدمت با عنوان قدیمی‌ترین و پرآب‌ترین قنات جهان یاد می‌شود، با عمیق‌ترین مادرچاه جهان به عمق ۳۰۰ متر که آن را  به یکی از عجیب‌‌ترین دست‌سازه‌های دنیا مبدل کرده است

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش عالی گناباد، مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی با اعلام این خبر گفت: «اعتبار اختصاص یافته به منظور اجرای طرح های قنات قصبه گناباد 30 میلیارد ریال است.

ابوالفضل مکرمی فر در خصوص تأمین اعتبار این پروژه افزود: «قنات قصبه گناباد که در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است، در سال‌جاری از محل اعتبارات سفررئیس جمهوری ساماندهی و بازپیرایی می‌شود.»

وی ادامه داد: «با توجه به اینکه مجتمع آموزش عالی گناباد دارای رشته های تحصیلی مرتبط با این موضوع و در زمینه ی میراث فرهنگی و باستان شناسی بوده است و نیز اعضای هیات علمی جوان ، فعال و با تجربه ای در این حوزه در حال فعالیت هستند ،تکمیل و استحکام بخش ورودی شماره دو، طرح پایش آب قنات قصبه با مشارکت مجتمع آموزش عالی گناباد انجام خواهد شد.

مکرمی فر با بیان این که جلب مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی نیز در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: مجتمع آموزش عالی گناباد یک نهاد دولتی است که با پتانسیل و نیروی انسانی متخصص می تواند در این برنامه مهم میراث‌فرهنگی مشارکت نماید.

نماینده ی مجتمع آموزش عالی گناباد در این خصوص بیان داشت: این طرح قصد دارد با ارائه سیستمی هوشمند شامل سنسورهای اندازه گیری مختلف، عملیات پایش کیفی آب قنات قصبه گناباد را انجام دهد. پارامترهایی که این سیستم قادر به اندازه گیری آن می باشد شامل دبی، دما،  pH  و EC  آب و کدری آب است.

وی افزود: انداره گیری مقادیر این پارامترها برای قنات به جهت گرفتن تصمیمات برای آینده این میراث جهانی حایز اهمیت است.

عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی گناباد ادامه داد : چندین جلسه با مسئولین قنات جهانی قصبه گناباد در خصوص تدوین طرح اولیه برگزار شده است که بعد از ارائه ی آن به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی مورد استقبال قرار گرفت و مقدمات نهایی شدن آن در حال انجام است.

گفته می شود طرح پایش آب قنات قصبه با همکاری مجتمع آموزش عالی گناباد، احیا و بازپیرایی کوچه باغ محور گردشگری قنات قصبه با مشارکت شهرداری گناباد، استحکام‌بخشی، مرمت و احیای آب‌انبار قلعه کاخک با مشارکت شهرداری کاخک، مرمت برج و حوضخانه فخزاده، مرمت و بازپیرایی کوچه باغ حیاطا واقع در محور گردشگری قنات از مهم‌ترین اقداماتی  است که از محل این اعتبارات انجام خواهد شد.»

روابط عمومی

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری پایگاه اطلاع رسانی دولت پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور