فاز یک پردیس مجتمع آموزش عالی گناباد با سفر دکتر باقری قائم مقام وزیرعلوم به این شهرستان افتتاح شد

6 ارديبهشت 1397, 11:04 ق ظ

فاز یک پردیس مجتمع آموزش عالی گناباد با سفر دکتر باقری قائم مقام وزیرعلوم به این شهرستان افتتاح شد.
دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر و رییس هیات امنا و هیات ممیزه وزارت علوم تحقیقات و فناوری به همراه دکتر یزدان مهر رییس صندوق رفاه دانشجویی روز پنج شنبه 6 اردیبهشت ماه در سفر به شهرستان گناباد و پس از بازدید از روند برگزاری کنکور کارشناسی ارشد فاز اول پردیس مجتمع آموزش عالی این شهرستان را افتتاح کرد.


 پس از افتتاح سالن ورزشی و بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشجویان دکتر نجاری رییس مجتمع آموزش عالی گناباد ضمن عرض خیر مقدم به دکتر باقری حاضرین و همراهان، گفت خوشحالیم که فرصتی پیش آمد تا بخشی از فعالیت هایی که حاصل کار دسته جمعی است را امروز شاهد باشیم.
دکتر نجاری بیان کرد با توجه به طرح آمایش آموزش عالی استان در سال 90 تهدیدها و فرصت ها را در نظر گرفتیم و سعی کردیم تا به بهترین نحو با توجه به استعداد های منطقه ای از جمله وجود منابع غنی منطقه ای، جذابیت های گردشگری، قابلیت های استفاده از انرژی جایگزین، وجود مسیر اصلی شمال به جنوب کشور، وجود صنایع مختلف و همچنین قرارگرفتن در همسایگی کشور افغانستان به عنوان منطقه هدف  در این منطقه انجام وظیفه نماییم.
دکتر نجاری اشاره ای نیز به محدودیت ها و مشکلات پیش رو از جمله کمبود نیروی متخصص، رواج کشاورزی سنتی، مهاجرت نخبگان، وجود خشکسالی های پی در پی و از بین رفتن مراتع نمود و گفت با توجه به تدوین برنامه راهبردی دانشگاه سعی شده است تا امکان جذب سرمایه گذاری خارجی و نخبگان خارج از شهرستان فراهم گردد.
ایشان به کمبود زیر ساخت ها از جمله نبود راه آهن و فرودگاه اشاره کردند و ابراز امیدواری کردند که با تلاش همه مسوولین و یاری مردم به زودی در جهت کاهش مشکلات گام برداشته شود.
رییس مجتمع آموزش عالی گناباد حضور دکتر باقری در این مجتمع را نقطه قوتی برای شهرستان دانست و بیان کرد از مزایای این واحد دانشگاهی می توان به برخورداری از نیروی انسانی متعهد و بستر اینترنتی مناسب اشاره نمود و نداشتن رشته های کارشناسی ارشد و پایین بودن امنیت شغلی کارکنان و پراکندگی فضاهای آموزشی را از نقاط ضعف مجتمع برشمرد و ابراز امیدواری نمود تا با تلاش و یاری مسوولین بتوان در جهت جبران این ضعف ها گام های موثری برداشت.
دکتر نجاری در پایان از همه کسانی که به هر نحو به یاری مجتمع آموزش عالی آمدند تقدیر و تشکر کرد و گفت آن چه ما امروز شاهد آن هستیم حاصل یاری خیرین تلاش اساتید و کارکنان و همدلی مسوولین شهرستان است.
دکتر نبی پور فرماندار شهرستان گناباد نیز ضمن تشکر از همه کسانی که به هر نحو به توسعه شهرستان کمک می کنند گفت دستگاه های اجرایی به کل دانشگاه های شهرستان نگاه ویژه ای داشته اند و دانشگاه در گناباد از یک پیشینه تاریخی قوی برخوردار بوده و آورده خوبی در بخش های علمی، فرهنگی و اقتصادی برای منطقه داشته است.
دکتر نبی پور ادامه داد گناباد با 90 هزار جمعیت و 6000 کیلومتر مربع، دارای اقلیمی سخت بوده که مشکلاتی را برای مردم این منطقه ایجاد کرده است و با داشتن این مشکلات توسعه آموزش عالی یکی از اولویت ها در تدوین برنامه های شهرستان در نظر گرفته شده است.
ایشان ادامه داد محیط شهرستان بستر بسیار خوبی برای توسعه و ارتقای دانشگاه هاست و آسیب های اجتماعی که در شهرهای بزرگ دانشگاه ها را گرفتار کرده است در گناباد کمتر دیده می شود و خوشبختانه امروز زیرساخت ها برای توسعه دانشگاهی در گناباد فراهم شده است و سعی بر آن است که زیر ساخت های لازم برای توسعه آموزش عالی گسترش یابد و در این مسیر امیدواریم وزارت علوم نگاه توسعه ای به گناباد داشته باشد.
فرماندار گناباد ادامه داد، کارهایی که در مجتمع آموزش عالی انجام شده اگر با شهرهای اطراف مقایسه شود کاملا واضح است که توسعه این مجموعه بسیار بیشتر بوده است که در راس این پیشرفت ها مردم و بعد مسوولین شهرستان هستند و امروز تقاضا داریم که با ایجاد برخی از رشته ها و بویژه تحصیلات تکمیلی که زمینه آن در گناباد هست به توسعه بیش از پیش دانشگاه و شهرستان کمک کنیم.
وی بیان کرد که رابطه دانشگاه با صنعت در این شهرستان بسیار قوی و خوب بوده است، از نظر صنعتی رتبه 4 استان و در تولید گوشت سفید رتبه 3 را دارا هستیم.
دکتر نبی پور از خیرین شهرستان نیز تشکر کردند و گفتند به همت خیرین سال گذشته مجموعه اداری مجتمع آموزش عالی ساخته شد و امروز در بخش خوابگاهی نیز شاهد حضور خیرین در ساخت آن ها هستیم. ایشان همچنین از نگاه وزارت علوم به دانشگاه گناباد و تخصیص بودجه تشکر کرد و گفت درخواست داریم دکتر باقری نیز حمایت بیشتری از این مجتمع داشته باشند.
در ادامه دکتر بنایی نماینده شهرستان های گناباد و بجستان نیز بیان کرد که ظرفیت هایی که در سال 94 تعریف شدند امروز به بار نشسته اند و در مسیر پیشرفت نیازمند حمایت بیشتری هستیم.
ایشان با توجه به حضور دکتر یزدان مهر در مجتمع آموزش عالی گناباد تقاضا کرد تا به وعده هایی که در سفر قبلی به این شهرستان داده اند با توجه به اینکه بخشی از آن ها عملی شده است بطور کامل جامه عمل بپوشانند و سفر دکتر باقری و یزدان مهر مایه خیر و برکت برای جامعه دانشگاهی و شهرستان باشد.
دکتر بنایی خواسته خود را مبنی بر ارتقای مجتمع آموزش عالی به دانشگاه را مطرح کرد و گفت خوشبختانه این مجتمع پیشرفت چشمگیری نسبت به مراکزی داشته است که همزمان یا حتا زودتر کار خود را آغاز کرده اند.
دکتر باقری نیز پس از افتتاح مجموعه ورزشی چند منظوره فجر این مجتمع، از پیشرفت قابل توجه عملکرد در مجتمع آموزش عالی گناباد تشکر کرد و فرمود به توجه به حضور نیروهای متخصص و متعهد در این شهرستان می توان آینده ای خوب را برای مردم این منطقه رقم زد.
قائم مقام وزیر علوم گفت یکی از مهمترین موضوعاتی که آموزش عالی کشور به دنبال آن است این است که دانشگاه ها باید به برطرف کردن رنج مردم در مناطق کشور کمک کنند و بر اساس برنامه ششم توسعه به ظرفیت های محلی بهای ویژه ای داده شده تا بتوانند در این امر بهتر عمل نمایند.
دکتر باقری ادامه داد نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی کانون ها و انجمن های علمی دانشجویان مجتمع آموزش عالی گناباد نشان می دهد که در آینده نزدیک مزیت های منطقه ای تبدیل به رونق اقتصادی خواهد شد. و خوشبختانه امروز در تمامی دانشگاه ها این ظرفیت قابل مشاهده است و تغییر نگاه دانشگاه ها به مناطق می توانند گامی موثر در جهت ایجاد اشتغال در مناطق و سرمنشا تحولات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی شود. ایشان با توجه به تلاش دانشجویان در برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی از دکتر یزدان مهر خواست تا توجه ویژه ای به کانون ها و انجمن های علمی این مجتمع داشته باشد.
وی ادامه داد که امیدواریم هر اتفاق مثبتی که در منطقه رخ دهد ابتدا فکر آن در دانشگاه شکل گیرد و با شور و شوقی که امروز مشاهده نمودم  این کار امکان پذیر خواهد بود و مجتمع آموزش عالی گناباد به یک مرکز متحول کننده در منطقه تبدیل خواهد شد.
لازم به ذکر است دکتر باقری با حضور خود در گناباد از روند برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، مزرعه تحقیقاتی دانشگاه و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشجویان و پروژه های در حال ساخت مجتمع بازدید کردند و در پایان نشستی با اعضای هیات علمی برگزار شد.

گالری تصاویر

View the embedded image gallery online at:
http://gonabad.ac.ir/news/item/108-1#sigProId13f0a6609e

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری پایگاه اطلاع رسانی دولت پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور