علوم و مهندسی باغبانی

دانلود چارت درسی رشته علوم و مهندسی باغبانی

دانلود سرفصل دروس رشته علوم و مهندسی باغبانی

مقدمه:

باغبانی یکی از بخش های مهم کشاورزی است که سهم عمده‎ای در تولید محصولات گیاهی و ایجاد اشتغال در کشور دارد. از مجموعه گیاهان تحت کشت توسط بشر، گروه متنوع و بزرگی در بخش باغبانی قرار می‎گیرند که در تأمین مواد غذایی و سلامت جسم و روح انسان نقش دارند. از این رو به منظور تولید و ارتقای دانش  و فناوری و پرورش متخصصین مورد نیاز این بخش، لازم است رشته‎ ای دانشگاهی در مجموعه علوم کشاورزی طراحی و اجرا گردد.

تعریف و اهداف:

رشته علوم و مهندسی باغبانی شاخه ای از کشاورزی است که در بر گیرنده دانش، فن و هنر تولید، پرورش، اصلاح و بازاررسانی گیاهان و محصولات باغبانی است. گیاهان و محصولات باغبانی شامل میوه ها ، سبزی ها ، گل و گیاهان زینتی و گیاهان دارویی  و ادویه ای میباشند. مهم ترین ویژگی اغلب محصولات باغبانی که آنها را از محصولات زراعی ، جنگلی و مرتعی متمایز میسازد این است که معمولاً به صورت تازه یا با کمترین تغییر و تبدیل مورد استفاده انسان قرار میگیرند.

آموزش در رشته علوم و مهندسی باغبانی برای تربیت کارشناسانی است که به دانش روز مجهز بوده و بتوانند با تأکید بر حفظ محیط زیست در جهت بالا بردن کیفیت و کمیت محصولات، احداث و نگهداری و توسعه محصولات باغبانی مؤثر باشند.

بازار کار این رشته:

دانش آموختگان این رشته میتوانند در موارد زیر نقش و توانائی خود را ایفا کنند:

توانایی طراحی، ایجاد ، ساماندهی و مدیریت واحدهای تولیدکننده محصولات متنوع باغبانی

به صورت کارشناس متخصص و برنامه ریز در زمینه های مختلف باغبانی در واحدهای اجرایی

به عنوان کارشناس و مدرس در مراکز آموزش کشاورزی و همکاری در امور تحقیقات در واحدهای تحقیقات کشاورزی

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری پایگاه اطلاع رسانی دولت پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و آموزش کشور